Skip to main content

Learning games for children

Learning Games for Children

Today, most of children plays flash games. In educational or learning category, there are lots of games divided into subcategories such as math, science, language arts, and social studies.

I’ve pulled together the top educational and most played game websites for kids updated for 2018. These are educational games, video, content and activities to keep your kids entertained while growing their minds.http://ben100games.blogspot.com/2018/09/most-played-games-at-gamesofcom.html

Comments

Popular posts from this blog

Fireboy and watergirl game

Ateş ve su, Türkiyenin en çok oynanan flash oyunu konumunda uzun süredir birinci sırada yerini koruyor. Öyle ki "araba oyunları" gibi yüksek arama hacimli bir anahtar kelimeyi bile çok geride bırakacak kadar düşkünü olmuş çocuklar bu oyunun. Oyun, iki kişilik olarak oynandığından, çocuklar arkadaşları ile birlikte oyunu oynayabiliyorlar. Bu da oyun zevkini iki katına çıkarıyor. Son yılların en rağbet gören arcade oyunu Ateş ve su Oslo Albet tarafından geliştirilmiştir. Resmi websitesi ve tüm hakları Oslo Albet'e aittir. Oyun daha sonra Miniclip ve Armor Games firmaları tarafından dağıtılmıştır. Türkçe versiyonları Oyunlar2.org sitesinde yer almaktadır.

Sources:
https://www.dictionarist.com/blog/fireboy-and-watergirl-the-most-popular-flash-game-of-recent-times/
http://www.oyunlar2.org/ateş_ve_su

How did Amazon get its name?

According to definition.net, the founder of the Amazon Jeff Bezos selected the name Amazon because Amazon River was one of the largest rivers in the world, to reflect his plan for the company's size. (source: amazon) The company is named after the Amazon River which is one of the two longest rivers in the world with the Nile.