Skip to main content

Search translations in context and clarify your doubts

Translate.la is a translation database project that provides human translations that has been collected from our members, movies' subtitles, open source projects and 3rd party sources.

A visitor can also do a search by typing a word, phrase or sentence in the search bar to find out how to use that phrase in sentences. We believe that the best language learning method is to examine how to use words in different sentences.

Translate.la search algorithm can detect stemmed words in all language pairs and shows you the results including inflected and non-inflected forms.

Translate.la is free and with no registration required.

You can search on Translate.la to:

  • Get reliable English translations, with contextualized examples
  • Check your grammar by comparing your sentences side by side with examples
  • Find the inspiration to express your ideas with ease
  • Request translations from other members

Comments

Popular posts from this blog

Fireboy and watergirl game

Ateş ve su, Türkiyenin en çok oynanan flash oyunu konumunda uzun süredir birinci sırada yerini koruyor. Öyle ki "araba oyunları" gibi yüksek arama hacimli bir anahtar kelimeyi bile çok geride bırakacak kadar düşkünü olmuş çocuklar bu oyunun. Oyun, iki kişilik olarak oynandığından, çocuklar arkadaşları ile birlikte oyunu oynayabiliyorlar. Bu da oyun zevkini iki katına çıkarıyor. Son yılların en rağbet gören arcade oyunu Ateş ve su Oslo Albet tarafından geliştirilmiştir. Resmi websitesi ve tüm hakları Oslo Albet'e aittir. Oyun daha sonra Miniclip ve Armor Games firmaları tarafından dağıtılmıştır. Türkçe versiyonları Oyunlar2.org sitesinde yer almaktadır.

Sources:
https://www.dictionarist.com/blog/fireboy-and-watergirl-the-most-popular-flash-game-of-recent-times/
http://www.oyunlar2.org/ateş_ve_su

How did Amazon get its name?

According to definition.net, the founder of the Amazon Jeff Bezos selected the name Amazon because Amazon River was one of the largest rivers in the world, to reflect his plan for the company's size. (source: amazon) The company is named after the Amazon River which is one of the two longest rivers in the world with the Nile.