Skip to main content

Definition of target market

A particular group of customers at which a business has decided to aim its marketing efforts and ultimately its products towards.

Or in a simpler way, it is the group of people who are the most likely buyers of your products.
https://www.definition.net/define/target-market

Comments

Popular posts from this blog

Fireboy and watergirl game

Ateş ve su, Türkiyenin en çok oynanan flash oyunu konumunda uzun süredir birinci sırada yerini koruyor. Öyle ki "araba oyunları" gibi yüksek arama hacimli bir anahtar kelimeyi bile çok geride bırakacak kadar düşkünü olmuş çocuklar bu oyunun. Oyun, iki kişilik olarak oynandığından, çocuklar arkadaşları ile birlikte oyunu oynayabiliyorlar. Bu da oyun zevkini iki katına çıkarıyor. Son yılların en rağbet gören arcade oyunu Ateş ve su Oslo Albet tarafından geliştirilmiştir. Resmi websitesi ve tüm hakları Oslo Albet'e aittir. Oyun daha sonra Miniclip ve Armor Games firmaları tarafından dağıtılmıştır. Türkçe versiyonları Oyunlar2.org sitesinde yer almaktadır.

Sources:
https://www.dictionarist.com/blog/fireboy-and-watergirl-the-most-popular-flash-game-of-recent-times/
http://www.oyunlar2.org/ateş_ve_su

How did Amazon get its name?

According to definition.net, the founder of the Amazon Jeff Bezos selected the name Amazon because Amazon River was one of the largest rivers in the world, to reflect his plan for the company's size. (source: amazon) The company is named after the Amazon River which is one of the two longest rivers in the world with the Nile.